Advent je tu

29. listopadu 2011 v 7:00 | MaYa |  články jen tak
Ano ano v neděli 27.11.2011 oficiálně byl zahájen advent. A co to znamená? Za necelý měsíc jsou vánoce. A co, že to ten advent je? to se dočtete v tomto článku.

HISTORIE ADVENTU

Stopy adventní liturgie lze nalézt již v polovině 5.století v Raveně. Teprve v polovině 6.století se objevuje také v Římě. V obou případech byl advent chápán jako příprava na slavení Narození Páně. Naproti tomu v Gálii vlivem iroskotských misionářů (Kolumbán Mladší) získala adventní doba postní ráz a byla chápána jako kající příprava na druhý příchod Kristův na konci času. Z adventní mše bylo vypuštěno Gloria a užívala se postní fialová barva mešních rouch. Něco z těchto postních obyčejů proniklo ve 12. století i do římské liturgie; především už zmíněné vynechání Gloria a liturgická barva. Postní ráz adventu se však v Římě neprosadil.
Západní církev slavila různý počet (4 až 6) adventních nedělí. Papež Řehoř Veliký stanovil čtyři adventní neděle. Přestože francký král Pipin III. stejně, jako jeho syn Karel Veliký, nařídili v celé říši dodržovat papežovo ustanovení, čtyři neděle se prosazovaly jen velmi zvolna. Zdá se, že teprve v 10. - 11. století se čtyřtýdenní advent ujal v celém galskofranckém prostoru. Ambroziánský ritus Milánské arcidiecéze slaví šest adventních nedělí doposud.
ZDROJ:wikipedie.cz
ADVENTNÍ NEDĚLE
V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Toto označení je čistě komerční a nemá nic společného s křesťanskou tradicí.Cílem tohoto označení je pouze povzbudit komerční pojetí Vánoc a podpořit zákazníky v nakupování vánočních dárků a potravin. O těchto nedělích mají obchodníci obvykle prodlouženou otevírací dobu.
S tímto článkem také narážíme na adventní věnce a na ty moje se můžete těšit zítra :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenkafashion lenkafashion | 29. listopadu 2011 v 13:41 | Reagovat

Hmm tento článok je super :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama